Svi smo upoznati sa tradicionalnim obicima masaže, od klasične, medicinske ili sportske. Sve veću popularnost u svijetu, ali i kod nas, imaju tajlandska i holistička masaža.
Prije početka prakticiranja holističke masaže, morate prihvatiti samo sebe kao jedan oblik čiste energije. Vaše zdravlje, tijelo, duh i osjećaju su blisko povezani i međusobno utječu jedno na drugo.
Maseri koji prakticiraju holistički oblik masaže se koriste raznim tehnikama kojima uspostavljaju kontakt sa pacijentom. Time im se olakšava praćenje tjelesnih reakcija i uklanjanje napetosti.
Holistička masaža se mora provoditi u smirujućem prostoru. On mora biti ugodan i topao, a zrakom moraju prevladavati blagi mirisi. Moguće je pustiti i laganu ambijentalnu glazbu. Svjetla trebaju biti prigušena.
Osobu koja se masira je nabolje poleći na neku drvenu podlogu. Maseru je najbitnije uspješno uspostaviti prvi kontakt. Ruke ne smiju biti hladne, već zagrijane i premazana uljem.
Najbolja početna točka ove masaže su leđa. Od njih se laganim pokretima masaža širi dalje. Pokreti su dugi i polagani, što pomaže u otkrivanju napetih mjesta. Kada maser naiđe na napet mišić, lagano pokušava prodrijeti u mišićnu masu i tako ukloniti napetost.
Za pacijenta je važno da tijekom cijelog tretmana duboko diše i slobodno ispušta zvukove ugode ili boli. Zvukovi će pomoći maseru da što bolje nađe napeto mjesto.
Ovakav tip masaže uzrokuje usporenje rada srca i lakše disanje. Automatski se djeluje na živčani sustav i uklanja se negativna energija.
Holistička je masaža idealan oblik rješavanja stresa uzrokovanog ubrzanim načinom života, nezdravom prehranom ili lošim životnim navikama. Nakon nje ćete se osjećati poletnije, mlađe, lakše i puni energije.
Foto: Vorobyeva/Shutterstock