Granulom zuba je upala tkiva ili gnojni čvor u korijenu zuba. Nastupa kada kroz uništenu caklinu zuba dopru bakterije, prvo u kost, a potom i u mekši dio zubnog tkiva. Moguće ga je vidjeti tek nakon što se na zubu stvori kvržica ispunjena gnojem.
Granulom zuba podrazumijeva lokaliziranu upalnu masu prilikom čega dolazi do naglog rasta upaljenog tkiva, budući da nadomješta stanice koje odumiru za vrijeme upalnog procesa.
Simptomi granuloma
Svi koji su osjetili jaku bol nakon konzumiranja sladoleda ili ispijanja toplog čaja ili čokolade obično su imali granulom koji je trebalo što prije ukloniti. Izbjegavanjem određene hrane kako bi se spriječila bol neće će izliječiti uzrok nego samo smanjiti simptome.
Bolest je moguće otkriti samo ortopanogramom ili RTG-om budući da na početku nema puno simptoma. Radi se o nimalo bezazlenom stanju koje može rezultirati pojavom cisti kada se nakupe odumrle stanice s bakterijama unutar kapsule nastale razdvajanjem granuloma od okolnog tkiva.
Na početku bolesti mogu se javiti simptomi:
- tamnija boja zuba
- crvenilo zubnog mesa
- otekline
Rastom kvržice pogoršava se zubobolja i javlja se visoka temperatura nakon čega s mjesta infekcije počinje curiti gnoj. Dobro je što stomatolog može na vrijeme otkriti znakove propadanja zuba.
Uzroci granuloma
Iako je neliječeni karijes najčešći uzrok upale tkiva, postoje i drugi uzroci koji mogu dovesti do bolesti:
- stomatološke bolesti – pulpitis, perikoronitis i periodontitis
- ozljede mekih tkiva i čeljusti
- psihički šok
- imunosupresija
- umni napor
- hipotermija
- nagla promjena klimatskih uvjeta
- prehlade
Liječenje granuloma
Ovisno o mjestu upale liječenje je moguće pomoću kirurških i manje invazivnih metoda. Kirurške metode podrazumijevaju uklanjanje cijelog zuba, vađenje korijena ili odstranjenje vrška korijena. Uklanjanje zuba je obično posljednje rješenje za koje se stomatolog odlučuje ako nijedna druga metoda ne upali.
Vađenje zuba ne bi trebao biti bolan postupak jer zubar daje lokalnu anesteziju dok sve zajedno traje od 20 do najviše 60 minuta. Nakon operacije najbolje je ispiranje usta čajem od kadulje. Izvađeni zubi mogu se zamijeniti implantatima.
Ako se uz granulom pojave sljedeće komplikacije, neće biti moguće sačuvati zub, a to su:
- karijes koji se ne može liječiti
- blokada korijenskog kanala
- perforacije zubnog mesa
Postoji i konzervativna metoda koja se sastoji od liječenja infekcije antibioticima te punjenja šupljeg zuba kroz korijenski kanal. Liječenje antibioticima smatra se jednom od uspješnijih metoda jer se čišćenjem smanjuje rizik povratka infekcije.
Liječenje karijesa
Postoji nekoliko razloga radi kojih nastaje karijes kao što su:
- Učestala konzumacija šećera
- Nedostatak fosfora, kalcija i magnezija u prehrani
- Nedostatak topivih vitamina A, D, E i K
Liječenje karijesa je moguće uz pomoć nekoliko metoda:
- Konzumacija hrane bogate nutrijentima – prehrana bi trebala biti obogaćena hranom punom zdravih masnoća te zelenim lisnatim povrćem.
- Korištenje mineralizirajuće paste za zube.
- Mućkanje ulja u ustima – mućkanje kokosovog ulja 3 do 5 minuta.
- Eliminirati fitičnu kiselinu – najviše prisutna u mekinjama i integralnim žitaricama.
Oralna higijena
Znate li što podrazumijeva pravilna oralna higijena i je li dovoljno prati zube dva puta dnevno? Za bolje zdravlje zubi i desni treba paziti i na pranje zubi. Iako se zubna pasta ne smatra presudnom, to nije slučaj kod terapeutske zubne paste koja imaju jedan od sastojaka sa specifičnim djelovanjem. Takve paste mogu ublažiti upale desni, smanjiti preosjetljivost zuba i spriječiti nakupljanje kamenca.
Za razliku od običnih pasti za zube koje se ne smatraju presudnima za dobru higijenu, budući da stvaraju lažan osjećaj svježine, važan je odabir četkice.
Dobra četkica mora imati čvrsto oblikovanu dršku kako bi u svakom trenutku imali kontrolu pritiska i pokreta. Važno je da ima što više vlakana koja ne bi smjela biti tvrda da ne bi dovela do abrazija na mjestu zubnog vrata i povlačenja desni. Najbolje su se pokazale četkice s malom glavom i puno mekanih vlakana.
Nakon što ste odabrali najbolju četkicu vrijeme je da saznate kako ju pravilno koristiti. Prilikom pranja treba paziti da se obuhvati svaki zub, a što je moguće kružnim pokretima. Potrebno je prisloniti četkicu pod kutem od 45 stupnjeva te laganim kružnim pokretima prijeći preko gornje i donje čeljusti.
Zube je potrebno prati u stojećem položaju prilikom čega trebate gledati u ogledalo i pratiti što radite. Ako želite biti sigurni da ste ih dobro oprali najbolja provjera je pogledati jezik. Prijeđite jezikom preko zubi i ako su sve glatke to znači da ste uklonili ostatke hrane. Pored četkice važno je koristiti i zubni konac kako bi bili sigurni da ste uklonili sve nečistoće te interdentalne četkice.
Postoje i električne četkice, a ako želite kupiti upravo takvu četkicu pazite da je ultrazvučna te prilikom pranja koristiti male kružne pokrete kako bi uklonili biofilm sa zuba bez rizika od oštećenja.
Zube bi trebali prati minimalno dva puta dnevno, ali to najviše ovisi o vašim navikama i volite li često konzumirati gazirane sokove, a uz to ste još i pušač. U tom slučaju trebali bi ih češće prati te se isto tako redovito kontrolirati kod zubara.
Oni koji imaju bilo koji oblik protetskih nadomjestaka trebali bi nabaviti posebne četkice s kojima će sačuvati zdravlje usne šupljine.
Zdravlje zubi će se odraziti na zdravlje cijelog organizma i ako se ne liječi na vrijeme može dovesti do brojnih bolesti koje će utjecati na kvalitetu življenja. Najbolje preventivne mjere koje će smanjiti rizik upale su redoviti posjeti stomatologu te pravilna oralna higijena s kojima ćete zaštititi zdravlje zubi.
Autor: S.Š., Foto: Valeriy Velikov/Shutterstock