Na sjevernom dijelu Jadrana nalazi se najpoznatiji hrvatski otok, koji svoju popularnost najviše duguje simbolu zatvora za sve one koji su se nekada protivili mišljenju onih na vlasti, kao što je bilo u vrijeme Titove Jugoslavije. Goli otok nalazi se između sjeveroistočnog dijela otoka Raba i kopnene obale u sjevernom dijelu Velebitskog kanala. Od kopna je udaljen 6 km, a od otoka Raba 5 km. Uz jugozapadnu obalu otoka nalazi se ruševno i napušteno naselje Maslinje.
Treba spomenuti kako su jugozapadne obale otoka niske i pristupačne s uvalama Senjska i Tatinja, što ih svrstava u kategoriju prikladnih za kupanje. Za razliku od njih sjeverne i istočne obale su poprilično strme gdje se dubina mora mjeri i do 103 metra.
Kao zatvor počeo je djelovati već od 1949. po nalogu komunističke partije. Naime prvi logoraši stigli su na otok u lipnju iste godine, a smatra se da ih je bilo između 16.000 i 32.000, od kojih nije preživjelo njih između 400 i 4.000. Na otoku se nalazio logor za muškarce, a na Svetom Grguru logor za žene.
Najzaslužnijim za formiranje političkog logora smatra se tadašnji zapovjednik UDBE za Hrvatsku poznatiji kao Stevo Krajačić. Svi zatvorenici bili su umrli ili ubijeni u situacijama kao što je pokušaj bijega, kad su bili pretučeni na smrt. Mnogi su si oduzeli život jer to više nisu mogli trpiti, neki su poginuli utapanjem, a neki su umrli od izgladnjenosti ili iscrpljenosti.
Tijekom svog boravka na otoku zatvorenici su bili primorani na teški fizički rad, što je uključivalo rad u kamenolomu i rudnicima boksita i to naravno bez obzira na vremenske prilike, bilo ljeti pri visokim temperaturama ili zimi na hladnoj buri. Zatvor je prestao sa radom 1988.
Danas je Goli otok postao svojevrsna turistička atrakcija koja brojne turiste privlači iz neke vrste znatiželje iako se radi o potpuno napuštenom i derutnom području koje kao da želi sakriti sve ono što se ovdje nekada događalo. Naime zaputite li se prema ovoj lokaciji trebate znati kako se na otoku nalazi jedno kino za koje su Rabljani jedva dobili dozvolu.
Danas ga posjećuju brojni jahataši koji vole pogledati neki kratki film i kupiti pokoji od suvenira, no nažalost i dalje će ostati poprilično razrušeno mjesto koje zaista ima velike kapacitete da postane atraktivna turistička lokacija.
Autor: S.Š. Foto: en:User:Pokrajac/Wikimedia