Da nije samo unutrašnjost Istre ta koja vrvi vrijednim tragovima prošlosti, svjedoči i poznati grad na obali koji već duže vrijeme privlači velik broj turista zbog svoje prije svega bogate i dugoljetne tradicije. Međutim pored mora i lijepih plaža, Poreč je poznat i po jednoj velikoj znamenitosti koja zaista zaslužuje par redaka više.
Dakle, kao što možemo primjetiti radi se o vrijednom osvjedočenju nekadašnjih vremena te sjaja i raskoši kada se ipak malo drugčije živjelo i kada su takve znamenitosti imale još jači sjaj nego što to imaju danas. Zato su tu svi oni zaduženi da mjesta, a tako i znamenitosti kao što je Eufrazijeva bazilika, jednostavno ne propadnu.
Bazilika se počela graditi 553. godine na temeljima ranije trobrodne bazilike koja je danas doživjela velik niz promjena. Izgrađena je u vrijeme biskupa Eufrazija i cara Justinijana I., a nalazi se u biskupskom kompleksu. Svoju veliku vrijednost potvrdila je 1997. godine kada ju je UNESCO proglasio Svjetskom kulturnom baštinom.
Sustav Eufrazijeve bazilike čine građevine kao što su Eufrazijeva bazilika, Župna crkva, Sakristija, Krstionica, zvonik, Maurov oratorij te biskupski dvor. Možemo vidjeti kako se radi o cijelom jednom kompleksu.
U samom biskupskom dvoru nalazi se sakralna zbirka Porečko-pulske biskupije, gdje se mogu vidjeti mozaici čija starost datira iz 3. st. te vrijedni sakralni spomenici i umjetnički predmeti starokršćanskog, ranobizantskog i srednjovjekovnog razdoblja.
Obratimo li malo više pozornost na unutrašnjost bazilike tada ćemo primjetit čuvene mozaike, kojima su oslikani pored unutrašnjosti i samo pročelje crkve. Smatraju se najljepšim sačuvanim djelima bizantske umjetnosti.
Mozaicima iznad apside predstavljeni su apostoli s Isusom, dok se u središnjem dijelu nalazi biskup Eufrazije s maketom bazilike, anđeli čuvari, Djevica Marija s Isusom u krilu te domaći sveci mučenici, prije svega sveti Mauro. Sveti Mauro bio je poznat kao prvi biskup a nakon toga i mučenik te zaštitnik grada Poreča i cijele istarske biskupije.
Uz rub slavoluka poredani su i to polukružno medaljoni s likovima mučenica. Dva glavna mozaična prikazanja predstavljaju “Navještenje i Vizitaciju” koji zapravo prezentiraju umjetničku rijetkost, jer je Blažena Djevica Marija prikazana trudna u susretu s Elizabetom. Trobrodnu katedralu nose dva reda mramornih stupova s kapitelima.
Odlučite li se na dolazak nemojte propustiti priliku da se popnete na vrh i dobijete pogled na Poreč i okolicu, jer vjerujemo da se radi o zaista nevjerojatnom iskustvu.
Foto: MayaSimFan/Wikimedia