Usponi i padovi su sastavni dio života, koji utječe na mentalno zdravlje osobe. Kako bi postigli emotivnu ravnotežu u svom životu, u nastavku vam donosimo nekoliko savjeta.
Ukoliko ste skloni u ljutnji i afektu izreći riječi koje inače ne biste rekli ili postupite na način na koji inače ne bi postupili da niste toliko ljuti, najbolje je da se na trenutak odmaknete od trenutne situacije. Odmaknite se i izbrojite do 10, pa čak i do 20 ako vam je potrebno. Tek tada se vratite situaciji koja vas izbacuje iz takta, jer ćete tada sigurno na drugačiji način reagirati i postupiti.
Kako bi u vrijeme, kada vam se čini kako vam ništa ne ide od ruke i kako ništa nije kako bi trebalo biti, izbjegli pojavu anksioznosti stanite i pitajte se što bi pozitivno mogli naučiti iz date situacije koja vam se ne sviđa. Na taj način ćete si olakšati i spriječiti da vam se takva situacija ponovi.
Nikada nemojte u sebi držati svoje osjećaje jer to nije dobro za vaše zdravlje. Držanjem osjećaj osoba poslovnu i emotivnu vezu, što se negativno odražava na njeno fizičko zdravlje. Uvijek pričajte o onome što osjećate sa osobom u koju imate potpuno povjerenje. Ukoliko ne želite drugima otvarati sebe i pričati im o svojim osjećajima, možete si pomoći tako da svoje osjećaje zapisujete u dnevnik, za koji samo vi znate. Na taj način ćete isto izbaciti osjećaje iz sebe.
Kako ne bi doživjeli emotivni kolaps, zatražite pomoć prije nego bude kasno! Priznajte sami sebi da ne možete uvijek sve sami napraviti i da je to potpuno normalno. Ukoliko nešto ne stignete napraviti, ili jednostavno imate previše posla, zatražite pomoć kako bi si olakšali.
Ne preskačite niti jedan obrok, spavajte dovoljno, ne preuzimajte previše odgovornosti na sebe, hranite se zdravo i bavite se fizičkom aktivnošću. Na taj način života ćete izbjeći velike fizičke i mentalne izazove koji mogu narušiti vaše zdravlje.
Autor: A.Z., Foto: Duard van der Westhuizen/Shutterstock