Umaci su neizostavan dodatak gotovo svakom jelu, a ono zbog čega su toliko omiljeni je sposobnost da čak i najjednostavnije obroke pretvore u potpuno neodoljiva jela. Ovisno o vrsti jela uz koje ćete ih poslužiti i vašem ukusu, umaci mogu biti kiseli, slani, hladni ili topli.
Možda ste do sada kupovali gotove umake jer niste imali vremena za pripremu vlastitih, ali nakon što isprobate ukusne recepte za domaći umak od rajčice koje smo odlučili podijeliti s vama, vidjet ćete da ih i sami možete napraviti brzo i lako. Jednom kad usavršite osnove, možete eksperimentirati i osmisliti vlastiti recept, a pritom je najvažnije da pazite da se okusi što bolje stapaju.
Brzi umak od rajčice
Sastojci
- 800 g svježih rajčica
- 1 dl maslinovog ulja
- 1 manja glavica crvenog luka
- 2 režnja češnjaka
- 1 čajna žlica šećera
- 1 čajna žlica sušenog timijana
- 1 čajna žlica origana
Priprema
Rajčice očistite od peteljki, operite i usitnite pomoću štapnog miksera ili u blenderu.
U većem loncu zagrijte maslinovo ulje i pirjajte nasjeckani luk dok ne poprimi zlatnožutu boju, a zatim dodajte i usitnjeni češnjak pa pirjajte još minutu ili dvije. Nakon toga umiješajte usitnjene rajčice, sol, šećer i začine. Zagrijte smjesu do vrenja, a zatim smanjite jačinu vatre i uz povremeno miješanje kuhajte dodatnih 15-ak minuta ili duže, ako vam umak od rajčice nije dovoljno gust.
Domaći umak od rajčice koji ste pripremili na ovakav način možete zamrznuti i čuvati nekoliko mjeseci.
Domaći umak od rajčice i bosiljka
Sastojci
- 1 kg svježih rajčica
- 2 crvena luka
- 3 režnja češnjaka
- nekoliko listova bosiljka (do 10)
- 3 žlice maslinovog ulja
- sol
Priprema
Rajčice operite, posušite i zatim ih prerežite na pola. Ako postoje zeleni dijelovi, odstranite ih, a možete maknuti i krupnije sjemenke.
Očišćene rajčice stavite u veći lonac i pokrivene ih kuhajte na laganoj vatri sve dok ne omekšaju. Kada rajčice omekšaju, maknite ih s vatre i propasirajte.
U drugom loncu zagrijte maslinovo ulje i popržite sitno sjeckani luk dok ne poprimi zlatnožutu boju. Nakon toga dodajte usitnjeni češnjak i pirjajte još jednu minutu pa ubacite i pasirane rajčice i sol. Sve skupa uz povremeno miješanje kuhajte na jakoj vatri dok ne postignete željenu gustoću.
Kad je umak od rajčice gotov, maknite ga s vatre i dodajte listove bosiljka. Umak je potrebno pohraniti u staklene boce ili tegle koje ste prethodno sterilizirali.
Tegle i staklene boce možete sterilizirati tako što ćete ih dobro oprati i još vlažne obrnuto posložiti na lim, a zatim ih staviti u pećnicu koju ste zagrijali na 150 stupnjeva. U pećnici ih ostavljate 5-10 minuta i prije punjenja bi trebale biti potpuno suhe. Umak od rajčice treba sipati u vrele staklenke dok je još vruć ili topao pa pritom budite oprezni kako ne biste zaradili opekotine.
Nakon što ste napunili i zatvorili boce ili staklenke, umotajte ih u deblji ručnik ili deku kako bi se postupno hladile, a kad se sasvim ohlade spremite ih na tamno, hladno i suho mjesto.
Domaći umak od rajčice jedan je od najčešće pripremanih umaka i odlično se slaže s tjesteninom. Osim uz tjesteninu, možete ga koristiti i kao dodatak u pripremi mesnih jela i mnogih drugih umaka. Za pripremu ovih umaka najbolje je koristiti duguljaste rajčice San Marzano, poznatije pod nazivom šljivarke, jer su punog okusa, jako mesnate i nemaju puno sjemenki.
Autor: A.V., Foto: Einladung_zum_Essen/Pixabay