Na sjeveroistočnom dijelu otoka Krka nalazi se naselje i općina poznato kao Dobrinj koji se smjestio na uzvisini oko 200 metara iznad uvale Soline. Općina Dobrinj obuhvaća velik dio istočne obale otoka Krka, okrenute prema Crikvenici i Vinodolu na kopnu s kojima je uvijek bila tijesno povezana. Obala je prije svega razvedena gdje osim grebena i hridi postoji i jedan mali otok poznat kao Školjić Veli. Na obali se ističe plitka uvala Soline prije svega ujezerena s niskim obalama na kojima se nalaze tri naselja kao što su Klimno, Soline i Čižići.
Druge manje uvale su Stipanja kojoj pripada najveće općinsko naselje Šilo, zatim Petrina, Veterna, Murvenica, Jazbina, Lončarica i Slivanjska. Što se tiče povijesti ime Dobrinj prvi se put spominje u Darovnici slavnog Dragoslava pisanoj hrvatskim jezikom i glagoljicom 1. siječnja 1.100. godine.
Tamo se Dobrinj i susjedni Vrbnik spominju kao crkvene i općinske jedinice sa sucem, općinskim pisarom i tajnikom. Naime radi se o tome da je ta darovnica važan svjedok kulturne, komunalne i obrazovne razvijenosti tadašnjeg stanovništva Dobrinja i otoka Krka.
Dobrinjština je stoljećima bila prije svega poljoprivredni kraj gdje je bilo zastupljeno i stočarstvo, te maslinarstvo kao i iskorištavanje šumskog bogatstva. Mjesto je također poznato i po svojoj živopisnoj narodnoj nošnji, folklornim manifestacijama.
Te isto tako po školi sopela te tradicionalnoj domaćoj kuhinji. U središnjem dijelu otoka prevladavaju autohtone kamene kuće i uske kamene ulice koje prije svega odišu prošlim vremenima.
Dobrinj je isto tako poznat i po špilji Biserujki koja oduševljava svojom ljepotom i naravno zanimljivošću istaloženih oblika. Naime to je jedina špilja na otoku od sveukupno 50 koliko ih ima, a koja je jedina uređena za prijam posjetitelja.
Prema legendi Biserujka je dobila ime prema blagu koje je u njoj pronađeno, a koje je pripadalo lokalnim gusarima. Dakle svi vi željni malo avanture i koji imate povijesnog duha, predlažemo obilazak ove špilje. Nađete li se u Dobrinju preporučamo i obilazak galerije Infeld.
Autor: S.Š. Foto: Roberta F./Wikimedia