Složeni ugljikohidrati koje dobivamo pretežno iz industrijski visoko prerađene hrane poput rafiniranog šećera i žitarica, lišenih većine nutritivnih vrijednosti, glavni su razlog nataloženih jastučića sala. Tijelo luči inzulina koji višak kalorija pretvara u masnoću i skladišti je u tijelu.
Knjigu o ovakvom načinu prehrane napisala je autorica Sandra Woodruff. U njoj je dalje razvijala zamisli koje je predstavila u prethodnoj knjizi. Ona je govorila o tajnama i trikovima kako možemo jesti ukusno a ostati na nižoj strani glikemijskog indeksa. Glikemijski indeks je mjera kojom raste brzina šećera u krvi nakon uzimanja pojedine vrste hrane.
Poželjno je da hrana ima što manji glikemijski indeks a čak i ako odlučite konzumirati onu većeg indeksa pokušajte je kombinirati s namirnicama koje imaju mnogo dijetetskih vlakana i usporavaju dizanje šećera u krvi. Čisto kao primjer bijeli šećer ima glikemijski indeks 68, a fruktoza 23.
Program koji je osmislila Woodruff provodi se u dvije faze. Unutar prve faze “Program za brzi početak s malo ugljikohidrata” omogućuje brzi početni gubitak težine. Dopušteno je jesti povrće bez škroba, nemasne bjelančevine poput, jaja soje, krtog mesa, peradi bez kožice, posni mliječni proizvodi, nezasićene masti i one iz sjemenki i orašastih plodova koje su zdrave za krvožilni sustav.
nakon inicijalnog pada na težini, kao rezultata smanjenog unosa kalorija i snižavanja glikemijskog indeksa, slijedi faza koja bi se trebala nastaviti kao trajni plan prehrane za čitav život. Cjelovite žitarice i voće postaju glavni izvor ugljikohidrata, a bijeli šećer i bijelo brašno, kao i od njega napravljeni proizvodi zabranjeni su.
Ako smanjite unos ovakvih ugljikohidrata višestruko ćete pomoći svome tijelu čak i ako nemate u planu u potpunosti se držati ovoga plana prehrane. Dugoročno ćete spriječiti nakupljanje masnih naslaga, umanjiti mogućnost bolesti krvožilnih bolesti, spriječiti nagle padove razine šećera u krvi koje uzrokuju prejedanje, a izbacivanje prerađenih ugljikohidrata moglo bi pomoći i onima od vas sa policističnim jajnicima.
Odlučite li se za ovaj plan prehrane morat ćete uvesti neke promjene u životni stil. Prvenstveno će vam trebati neko vrijeme da naučite kako kuhati izbjegavajući prerađene ugljikohidrate na kojima se temelji dosta zapadnjačke prehrane, morat ćete naučiti planirati obroke unaprijed. S dostupnošću namirnica ne biste trebali imati nikakvih problema.
Ovakva prehrana mogla bi odgovarati i starijim osobama, a posebno ako ste sportaš koji radi na izgradnji mišićne mase i smanjenju potkožnog masnog tkiva, prehrana s visokim udjelom proteina životinjskog podrijetla donijeti će dobre rezultate.
Profesionalni sportaš ili ne, tjelovježba je nužna. Preporučuje se sat vremena dnevno. To je za početnike puno, znamo, ali pokušajte unositi male pozitivne promjene, krenite stanicu pješke, prošetajte psa po onoj dužoj ruti koju ste oduvijek željeli istražiti upalite glazbu i samo slijedite ritam. Ne mora se nužno raditi o strukturiranoj tjelovježbi u teretani ili s trenerom, iako bi vam to trebao biti krajnji cilj.
Nadamo se da ćete uspjeti preokrenuti svoj životni stil nabolje i odoljeti šećerom posipanim iskušenjima koja nas vrebaju s plakata i reklama. Svaki početak je težak i kompliciran ali živjeti zdravo doista nije tako teška misija. Samo treba znati donijeti prave odluke i zatim ih se držati.
Autor: L.K., Foto: Bochkarev Photography/Shutterstock