Crohnova bolest je kronična upala crijeva koja se može javiti u bilo kojem dijelu probavnog sustava, no najčešće se javlja u debelom crijevu ili zadnjem dijelu tankog crijeva. Bolest se može pojaviti u bilo kojem dijelu života, a točan uzrok pojave ove bolesti nije poznat. Najčešće se bolest povezuje s prehranom, infekcijama i disfunkcijom imunološkog sustava.
Ako ste jedan od onih koji već duže vrijeme ima probavne smetnje, potrebno je reagirati što prije kako bi se utvrdilo o čemu se radi i početi s liječenjem. Problemi s probavom mogu značiti nekoliko različitih vrsta bolesti poput kronične upale crijeva, a mogu predstavljati i manje tegobe. U tom slučaju pomoći će promjena u načinu prehrane.
Simptomi Chronove bolesti
Kako bolest crijeva može zahvatiti bilo koji dio probavnog sustava simptomi mogu biti različiti od osobe do osobe, a neki od uobičajenih simptoma su gubitak tjelesne težine, bolovi u trbuhu, slab apetit i proljev.
Neki od manje čestih simptoma su groznica, bol u rektumu, lezije kože, analni čirevi, nadutost, noćno znojenje, rektalna krvarenja i bolni zglobovi.
Sami simptomi bolesti ovise o težini upale i lokaciji bolesti, a postoje i različiti podtipovi kronične upale crijeva, kao i simptomi tih podtipova.
Crohnova bolest u tankom crijevu uzrokuje proljev i bolove u trbuhu, a zna se javiti i ometanje rada tankog crijeva. Na tankom i debelom crijevu uzrokuje manje crijevne opstrukcije, bol u trbuhu i proljev praćen sukrvicom.
Pojavi li se bolest na debelom crijevu uzrokuje proljev praćen sukrvicom i bolove u trbuhu, a moguća je i pojava perirektalnih apscesa i analne fistule. Na kraju tankog crijeva, bolest može izazvati proljev i bol u trbuhu, a može se javiti i opasnost od manjih crijevnih opstrukcija.
Nezdrava prehrana i stres pogoršavaju simptome zbog čega se pacijentima savjetuje da se hrane zdravom hranom koja je prilagođena individualnim potrebama. Osobe koje boluju od Crohnove bolesti mogu osjetiti poboljšanje uz uravnoteženu prehranu koja će pomoći da se osoba osjeća bolje i ublažit će simptome. Tako se automatski smanjuje i šansa za razvoj nekih vrsta raka ili bolesti srca.
Dijagnoza Chronove bolesti
Trećini bolesnika bolest je dijagnosticirana u debelom crijevu, a najčešći simptomi su razvoj čireva i ulkusa u području analnog sfinktera, što dovodi do krvarenja, razvoja peri rektalne apscese, povišene temperature, osjetljivosti i boli oko anusa, oticanje tkiva analnog sfinktera i razvoj analne fistule na koži oko anusa ili između anusa i rektuma.
Liječenje Crohnove bolesti
Liječenje Chronove bolesti je relativno uspješno, a kako bi došlo do izlječenja koristi se niz lijekova koji pomažu smiriti upalu i dovode do zacijeljenja probavne cijevi. Najčešće se koristi lijek mesalazin koji je nastao modifikacijom antibiotika te imunosupresora kao što su citostatici i kortikosteroidi koji dovode imunitet u ravnotežu.
Kod onih bolesnika kod kojih spomenuti lijekovi ne djeluju, odnosno bolest se ne smiruje ili se radi o kompliciranijem obliku gdje dolazi do širenja upale na susjedne organe, koriste se pametni lijekovi, odnosi biološki lijekovi.
Osim farmaceutskih lijekova uvijek se preporučuje i što češći unos probiotika, odnosno dobrih bakterija koji dovode rad crijeva i sluznice u ravnotežu. Osim toga, važna je i pravilna prehrana. Iako Chronova bolest ne može nastati zbog prehrane, svakako se može pogoršati ako se ne pridržavate uputa oko toga što smijete jesti, a što ne.
Kirurško liječenje se rijetko provodi i to samo kod kompliciranih oblika kod kojih i nakon dugotrajnog liječenja lijekovima ne dolazi do smirivanja bolesti ili na crijevima ostaju ožiljci koji tako sužuju crijevo i onemogućuju njegov rad. Tada se provodi kirurški zahvat tijekom kojeg se operira samo onaj dio cijevi za koji se zna da nije u funkciji i da ugrožava kvalitetan i normalan život pacijenta.
Za vrijeme aktivne faze bolesti preporučuje se kuhanje lagane hrane te u potpunosti izbjegavanje mlijeka koje može pogoršati simptome. Iako se mlijeko ne preporučuje velik broj bolesnika ne osjeća pogoršanje ako konzumira mliječne proizvode kao što su jogurt ili nemasni sir. Obvezno izbjegavajte čajeve koji sadrže tein, alkohol, kavu i gazirana pića. Pripazite kod konzumacije svježeg voća jer većina bolesnika ima probavne tegobe u obliku proljeva ako konzumira voće bogato šećerima pa čak u nekim slučajevima i kod konzumiranja agruma.
Kako se bolest smiruje, većina može ponovo početi konzumirati neke namirnice, a sve s ciljem zdrave i uravnotežene prehrane.
U fazi kada se bolest smirila, preporučuje se i dalje uzimati lijekove iako se sada njihova doza smanjuje, odnosno uzima se onoliko koliko je dovoljno za dozu održavanja.
Bolest se može vratiti, a njezina aktivacija povezana je s jakim fizičkim ili emotivnim stresom. Obično se vraća nakon malo teže bolesti kao što su upala pluća ili gripa. No, ponekad se ne može otkriti zašto dolazi do recidiva. On nastupi iz nejasnih i neodređenih razloga. Liječenje recidiva je isto kao i liječenje u prvoj fazi bolesti, odnosno pojačavaju se doze lijekova.
Autor: A.Z., Foto: Piotr Marcinski/Shutterstock