Cimet je zimzeleno drvo koje u kori svojih grana čuva dragocjena ljekovita svojstva. U svrhu proizvodnje ljekovitog začina unutarnji se sloj kore s mladih grana guli i suši. Otkrijte zašto je važan cejlonski cimet.
Cimet je odličan izvor dijetetskih vlakana, ugljikohidrata i proteina, a obiluje i mineralima poput kalcija, bakra, mangana, željeza i cinka. Isto tako sadrži i vitamine K, B6, C i B2. Odličan je u borbi protiv infekcija jer je bogat fenolima i antioksidansima, a u kineskoj se medicini koristi u liječenju glavobolje, opće slabosti, prehlade i mučnine.
Ljekovita svojstva cimeta
Više je ljekovitih svojstava namirnice koja je sve više prisutna u brojnim kućanstvima. Teško je zanemariti koje sve bolesti pomaže izliječiti. Zahvaljujući brojnim prednostima koje ima za naše zdravlje, našla se na popisu prirodnih lijekova.
Ljekovita svojstva cimeta su:
- poticanje cirkulacije
- čišćenje krvi
- pomoć kod probavnih smetnji
- pospješivanje moždanih aktivnosti
- ublažavanje ukočenosti i bolova zglobova i mišića
- liječenje gastritisa
- ublažavanje simptoma gripe i upale grla
- ublažavanje infekcije i upale
- eliminiranje lošeg zadaha
- olakšavanje menstrualnih tegoba
- poboljšanje pamćenja
- sprječavanje bolesti srca
- sagorijevanje masnih naslaga
U dućanima se može po niskoj cijeni kupiti kineski cimet u kojem se nalaze velike količine kumarina koji je štetan za bubrege i jetru zbog čega se i ne smatra toliko zdravim. Cejlonski cimet je sto posto siguran i preporučuje se za svakodnevnu upotrebu. Proizvodi se od vrste drveta cimetovca koji raste na području Šri Lanke.
Toliko je ljekovit da osim što prednjači pred kineskim cimetom je i neizostavan sastojak svake kućne ljekarne i kuhinje. Može se kupiti u obliku štapića ili u obliku praha, a za vrijeme kupnje je važno pažnju obratiti na deklaraciju kako ne bi kupili kineski cimet. Nažalost ne nalazi se u svakoj prodavaonici, a sigurno se može pronaći u trgovinama zdravom hranom.
Suvišni kilogrami se mogu gubiti uz pomoć cejlonskog cimeta tako da se pola žličice cimeta prelije šalicom vruće vode, poklopi i ostavi stajati pola sata.
Nakon što se voda ohladi dodaje se žlica meda. Pola šalice se pije pola sata prije spavanja, a druga polovica ujutro natašte pola sata prije obroka. Preko noći voda s cimetom i medom treba stajati u hladnjaku.
Uz pomoć ovog cimeta može se liječiti i kronični kašalj i prehlada tako da se jedna žlica meda pomiješa s četvrtinom žličice cimeta i konzumira se tri puta na dan. Nakon samo tri dana bi trebali nestati simptomi prehlade i kašalj.
Autor: A.Z., Foto: AGfoto/Shutterstock