Bol i ukočenost vrata i ramena mogu varirati od blage neugodnosti, koja vam onemogućuje potpuno kretanje, do vrlo jake bilo koja sprječava i najmanji pokret. Srećom, tegoba se često može spriječiti i olakšati smanjenjem napetosti mišića i zglobova.
U većini slučajeva bol u vratu i ramenima nastaje kod spazma mišića, tj. kad se oni stisnu i postanu kruti, pa se zglobovi ne mogu normalno pokretati. To može biti posljedica dugotrajne izloženosti stresu, dugih razdoblja provedenih u istom položaju, primjerice kad vozite, sjedite za računalom ili radite na pokretnoj vrpci u tvornici.
Trzajne ozljede vrata, koje se mogu zadobiti u prometnoj nesreći i sportske ozljede (osobito kod onih koji nisu navikli na napore) česti su uzroci bolova u ramenima. Bol se, isto tako, može javljati na mjestu stare ozljede.
Trajna bol i ukočenost često su posljedice osteoartritisa, kod kojeg koštani izrasci iz vratnih kralježaka bodu okolne živce i pritišću mišiće i tetive. Još je mnogo mogućih uzroka boli u vratu i/ili ramenima za koje je potrebna liječnička pomoć, npr. izmaknuti disk, tendinitis, bursitis, iskrivljenost kralježnice i borelioza.
Napetost mišića u vratu i ramenima uobičajena je fiziološka manifestacija psihološkog i emocionalnog stresa. U ovom slučaju treba prepoznati i riješiti osnovni problem.
Izbjegavajte napor pazeći kako stojite, sjedite, ustajete i nosite stvari. Naučite prepoznavati znakove stresa i spriječite negativne tjelesne posljedice prevladavajući ga. Uvijek se zagrijte i istegnite prije tjelovježbe, prenaprezanja hladnih mišića može izazvati bol i ukočenost.
Kod boli od manjeg istezanja ili napetosti, iskušajte sljedeće prirodne lijekove.
Zamolite nekoga da vas izmasira tehnikom shiatsu. Pojačajte pozitivan učinak masaže dodajući nekoliko kapi opuštajućeg eteričnog ulja, primjerice lavandina ili geranijeva, u ulje ili losion za masažu.
Stavite vruć oblog na zahvaćeno područje. Ili izmjenjujte vruće i hladne obloge ukupno 20 minuta. Vrući neka stoje tri minute, a hladni jednu.
Ako ste skloni bolovima u vratu ili ako morate sjediti na hladnoći ili propuhu više od nekoliko minuta, spriječite ukočenost vrata tako što ćete nositi šal ili dolčevitu – tako će vam mišići ostati topli i opušteni.
Autor: S.G., Foto: Martin Allinger/Shutterstock