Na samom jugu Hrvatske nalazi se otok koji se uspavao u potpunoj tišini i osami sa svega 19 stalnih stanovnika pod imenom Biševo u neposrednoj blizini otoka Visa. Biševo je mjesto kao što smo rekli sa malim brojem stanovnika i to uglavnom starijih iznad 65 godina sa velikim brojem vinograda i maslinika koji se redovno obrađuju od strane vlasnika koji dolaze s Komiže, a duže vrijeme znaju boraviti ljeti kada cijelo mjesto jednostavno živne.
Želite li otići negdje na odmor gdje ćete doživjeti potpuni mir i opuštenost bez opterećivanja svakodnevnim životnim stvarima, tada je Biševo idealno mjesto za postizanje unutrašnjeg sklada tijela i duha, za postizanje ravnoteže.
Pogledamo li malo dalje u povijest, možemo primjetiti kako povijest ovog mjesta seže još iz 12. stoljeća kada su benediktinci na ovom mjestu osnovali opatiju. Već duže vrijeme bilježi pad broja stanovnika.
Stanovništvo ovog područja oduvijek se bavilo ribarstvom i vinogradarstvom, gdje je posebno razvijeno lovljenje jastoga, srdela i naravno plave ribe dok se broj vagona vina smanjio sa 50 na 10 vagona vina, a povezuje se naravno s manjim brojem stanovnika.
Poredog tog mira zbog kojeg se određeni dio turista odlučuje na dolazak, potrebno je izdvojiti prirodne atrakcije kao što su brojne spilje, gdje treba izdvojiti Medvidinu i Modru spilju.
Medvidina spilja nalazi se naravno kao što smo rekli na otoku Biševu gdje je ulaz na površini mora velikih dimenzija sa visinom od 20 m te širinom od 14 m. Možemo reći kako se postupno sužava i snižava prema unutrašnjosti.
Osim po svom specifičnom obliku, poznata je kao nekadašnje stanište jednom od najugroženijih sisavaca na svijetu, sredozemne medvjedice po kojoj je dobila ime.
Pored Medvidine treba spomenuti i Modru špilju koja se nalazi u maloj uvali Balin, na istočnoj strani otoka. Ako se malo bolje približite, primjetit ćete da spilja ima dva otvora od kojih je jedan manji, umjetno produbljen, koji je takvih dimenzija da može proći čamac bez vesala. Drugi je otvor puno širi i to sa južne strane ispod razine mora.
Sigurno ste se pitali zašto se zove modra špilja. Naime kroz podvodni otvor prodire sunčana svjetlost, koja se prolazeći kroz vodu prvo lomi, te nakon toga odbija. Kako se od samog dna reflektiraju uglavnom modre zrake svjetlosti, predmeti su u spilji obojeni modrom bojom.
Želite li osjetiti pravi avanturistički duh, zaputite se put Biševa i njegovih ljepota.
Autor: S.Š. Foto: Sl-Ziga/Wikimedia