Baranja je prekrasan dio Hrvatske, uglavnom nizinski s najvišim vrhom Kamenjakom na Banskom brdu. Njezina čarolija proizlazi iz prirodnih ljepota te jedinstvenog zemljopisnog polažaja, budući da je okružena Dravom i Dunavom, dok dodatnu mistiku pojačava močvara na istočnom dijelu te riječni rukavci na jugu.
Glavno središte Baranje je Beli Manastri poznat po ostacima zemunica iz brončanog doba te ostacima srednjovjekovnog katoličkog samostana iz 13. stoljeća. Na samo 9 km udaljenosti u gradu Kneževu, nalazi se poznati barokni dvorac s kasno-barokno-klasicističkim perivojem iz 19. stoljeća. Dvorac je zaštićen kao hortikulturni spomenik poznat i kao Kneževi vinogradi.
Beli Manastir predstavlja administrativno središte Baranje. Nalazi se na pola puta između Osijeka i grada u Mađarskoj Mohača. Ime vuče korijene iz sredine 13. stoljeća kada je Moys de Daro, poznati ugarski palatin dao izgraditi samostan.
Beli Manastir pruža jedinstvenu priliku iskusiti kako je to bilo nekada i osjetiti nekadašnji način života. Aktivnosti su brojne i dane si možete organizirati na nekoliko načina. Ljubitelji aktivnijeg odmora ovdje će pronaći svoj zen.
Bilo da želite promatrati životinje na farmi, voziti se brodom po kanalima, biciklom po uređenim stazama, veslati u kanuima, kušati tradicionalnu kuhinju, ili možda čak i pokušati sami nešto skuhati uz pomoć tamošnjih kuhara, sve je moguće.
Baranja kao i Beli Manastir dozvoljavaju vam da im se približite i poistovjetite s tim dijelom Hrvatske. Svako iskustvo koje tamo proživite pamtit ćete dugo, jer ste ga proživljeli na poseban i jedinstven način.
Park prirode Kopački rit najpoznatija je atrakcija i lokacija u Baranji. Upravo se taj dio Baranje smatra poplavnim područjem s rijekom Dravom i Dunavom. To je jedna od najvećih fluvijalno-močvarnih nizina u Europi.
Usred Kopačkog rita nalaze se sive čaplje gdje se mogu vidjeti njihova gnijezda. Sive čaplje znaju se gnijezditi i na visokim hrastovima, a u Kopačkom ritu ih ima oko 1.000. Zaista impresivno.
Autor: S.Š. Foto: Donatus Darko Tepert/Wikimedia