Bakterijski meningitis je opasna upalna bolest moždane i kralježničke ovojnice koja u nekim slučajevima može dovesti do sepse, paralize ili čak i smrti. Prenosi se kapljičnim kontaktom, običnom kihanjem i kašljanjem. Osim bakterijskog meningitisa, postoji i virusni meningitis koji se češće javlja, ali je blaži i lakše se liječi.
Bakterijski meningitis je puno opasniji i kompliciraniji te zahtijeva i duže liječenje. Najčešće se javlja u zimskim mjesecima te u rano proljeće dok se virusni meningitis javlja obično u ljetnim mjesecima. Oba meningitisa zahtijevaju liječenje i obvezni odlazak liječniku.
Uzroci bakterijskog meningitisa
Bakterijski meningitis nastaje uslijed djelovanja bakterija od kojih su najčešće:
- treptococcus pneumoniae
- Haemophilus influenzae
- Neisseria meningitidis
- Escherichia coli
- Listeria monocytogenes
- Listeria sp.
- Klebsiella sp.
Sve spomenute bakterije nalaze se u našem tijelu, okolišu i svuda su oko nas. Escherichia coli, na primjer, sudjeluje u razgradnji hranjivih tvari u našem probavnom sustavu. Isto tako, ove bakterije se mogu naći i u nos te u ostalim dijelovima dišnih puteva bez ikakvih posljedica. Problem nastaje kada bakterije uđu u krv te tako dovode do infekcije. U slučaju zaraze kralježničke i moždane ovojnice dolazi do oboljenja od bakterijskog meningitisa.
Podložniji zarazi bakterijskog meningitisa su oni koji:
- pate od čestih i kroničnih upala nosa i uha
- su pretrpjeli neke ozljede glave
- imaju slab imunitet
- su imali operaciju uklanjanja slezene (splenektomija)
- djeca do dvije godine (kada im imunitet još nije razvijen)
Kako se prenosi bakterijski meningitis
Bakterijski meningitis se najčešće prenosi:
- kihanje i kašljanjem – zaraženom slinom, bliskim dodirom ili zrakom
- ljubljenjem
- dijeljenjem pribora
- hranom – neke namirnice (meki sirevi) mogu sadržavati bakteriju roda Listeria koja dovodi do upale moždane ovojnice. Najčešće napada starije osobe, trudnice i djecu
Bakterijski meningitis javlja se obično u zatvorenim zajednicama kao što su vrtići, škole, studentski domovi te domovi za starije i nemoćne osobe.
Simptomi bakterijskog meningitisa
Simptomi infekcije bakterijskog meningitisa se javljaju vrlo brzo. Mogu se javiti već nakon dva do tri sata, a najduže dva dana nakon zaraze.
Simptomi uključuju:
- visoku tjelesnu temperaturu
- glavobolju
- bolove u zglobovima
- ukočen vrat
- slabost
- mučnina
- povraćanje
- osjetljivost na svjetlo
- osjećaj zbunjenosti
- epileptični napadaji
- ljubičaste mrlje ili kožni osip
Ako posumnjate na bakterijski meningitis odmah se javite najbližoj hitnoj službi.
Dijagnoza bakterijskog meningitisa
Liječnik će odmah obaviti nekoliko pretraga kako bi potvrdio dijagnozu. U prvom redu to je fizikalni pregled koji uključuje traženje simptoma tipičnih za meningitis kao što je crveni osip ili plavkaste mrlje, pregled ukočenosti vrata te zglobova nogu. Osim toga, moraju se izvršiti i laboratorijske pretrage i to:
- pretraga krvi
- urina
- lumbalna punkcija
- RTG snimke glave i grudnog koša
- CT glave
- analiza sluznice grla i nosa
Lumbalna punkcija
Lumbalna punkcija se vrši tankom iglom kojom se ubode na donjem dijelu kralježnice, između dva kralješka, kako bi se izvadio uzorak cerebrospinalne tekućine. Nakon toga, tekućina se pregledava pod mikroskopom i dalje šalje na uzgoj kulture da bi se utvrdilo postoje li u njoj bakterije. U tom slučaju, ako se bakterije i nađu, mogu se odmah i ispitati, odnosno utvrditi na koje antibiotike će reagirati. Da bi se provelo ovo istraživanje treba pričekati dan ili dva do uzgoja bakterija.
Liječenje bakterijskog meningitisa
Liječenje bakterijskog meningitisa se obvezno provodi u bolnici kako bi se mogla pratiti učinkovitost liječenja antibioticima. Može se kombinirati više antibiotika dok se ne utvrdi točno o kojoj je bakteriji riječ. Pošto bolest brzo napreduje, liječnik će djeci prepisati odmah antibiotik, čak i prije dovršenih pretraga.
Ne treba zaboraviti niti na dovoljan unos tekućine. Zbog znojenja i povraćanja treba uzimati puno više tekućine nego obično.
Komplikacije bakterijskog meningitisa
Ako se ne liječi na vrijeme, bakterijski meningitis može dovesti do opasnih pa čak i smrtonosnih posljedica. Bolest se jako brzo širi, posebice kod djece.
Neke od komplikacija su:
- gubitak vida
- gubitak sluha
- sepsa
- oštećenje mozga
- koma
- smrt
Oporavak od bakterijskog meningitisa
Pošto se većina počne liječiti na vrijeme, šanse za oporavak i potpuno izlječenje su kod svih jako velike. Da bi antibiotici usmrtili sve bakterije potrebno im je u ovom slučaju oko dva tjedna nakon kojih bi trebalo doći do potpunog oporavka. No, katkad se javljaju posljedice koje se još mogu zadržati neko vrijeme nakon liječenja, a to su:
- glavobolje
- umor
- depresija
- gubitak sluha
- nemogućnost pamćenja
Zbog navedenih posljedica bitno je da svi koji izađu iz bolnice ostanu još neko vrijeme u kontaktu s liječnikom.
Nakon mjesec dana od pojave bolesti obavljaju se ponovo kompletne krvne pretrage i pregled općeg stanja organizma.
Prevencija bakterijskog meningitisa
Od bakterijskog meningitisa moguće se zaštititi na više načina, a to su:
- cijepljenje – protiv Haemophilus influenzae (cijepe se djeca od 2 mjeseca do 4 godine, a cijepljenje nije obvezno)
- često pranje ruku (nakon obavljanja nužde, kihanja, kašljanja, dolaska kući…)
- čišćenjem radnih površina
- izbjegavanjem bliskih kontakata sa zaraženim osobama
Izliječenim osobama trebao bi se omogućiti postupan povratak na posao i u školu kako bi im se smanjio stres zbog nadoknade gradiva i zadataka na poslu.
Autor: M.L., Foto: mast3r/Shutterstock