Jedna od drevnih ayurvedskih metoda je čišćenje jezika koje je danas sve popularnije zato što efikasno liječi zadah iz usta. Ova metoda čišćenja jezika ima mnoge dobrobiti za zdravlje, a može biti i odlično čišćenje organizma.
Loš zadah
Postoje razni čimbenici koju mogu dovesti do neugodnog zadaha, a kako bi riješili problem potrebno je ukloniti glavne uzročnike kao što su:
- Prehrana – zadah mogu uzrokovati namirnice poput češnjaka i raznih začina. Iako se ne radi o uzroku dugotrajnog zadaha, problem će nestati kada tijelo uspije izbaciti tvari koje su dovele do neugodnih mirisa. Neugodan zadah može biti rezultat i nepravilne prehrane, a posebno ako nema dovoljno ugljikohidrata.
- Suha usta – može javiti zbog problema s prohodnosti dišnih putova, kao nuspojava određenih lijekova, zbog bolesti žlijezda slinovnica te kod onih koji ne jedu dovoljno hrane jer nedostaje dovoljno poticaja za lučenje sline. Suhoća usta može biti povezana s jutarnjim zadahom do kojeg dolazi nakon što je smanjeno lučenje sline.
- Loša higijena – nepravilna oralna higijena jedan je od razloga neugodnog mirisa, bilo zbog nakupljenog kamenca ili bolesti desni.
- Bolesti – postoje stanja radi kojih može doći do problema sa zadahom kao što su bronhitis, dijabetes, mononukleoza i bolesti bubrega i jetre, gastroezofagealna refluksna bolest, upala pluća, kronični sinusitis i infekcije dišnog sustava.
Loš zadah je moguće spriječiti pomoću sljedećih metoda:
- Redovne kontrole kod stomatologa – barem jednom godišnje treba posjetiti stomatologa kako bi vam napravio kompletan pregled usne šupljine. Kod stomatologa možete dubinski očistiti kamenac te na vrijeme otkriti karijes ili druge tegobe.
- Pravilna oralna higijena – važno je četkati zube nakon svakog jela, a ako niste u prilici možete isprati usta s puno vode. Dok perete zube nemojte izostaviti jezik jer se na njemu nalazi velik broj bakterija. Osim četkica koristite i zubni konac koji će doprijeti do mjesta gdje četkica ne može te vodice za usta.
- Zdrava prehrana – umjesto nezdravih namirnica najbolje je obogatiti prehranu svježim voćem i povrćem, cjelovitim žitaricama i vlaknima. Savjetuje se hrana bogata vitaminom C i antioksidansima te naranče, celer, jabuke i povrće s kojima se čiste zubi i osvježava dah. Možete žvakati žvakaće gume bez šećera, listiće mente i svježi peršin te nakapati nekoliko kapi ulja metvice, koje će uništiti bakterije. Važno je konzumirati namirnice koje će potaknuti lučenje sline te piti puno vode. Alkohol i kavu je najbolje izbjegavati budući da su jedan od glavnih uzročnika lošeg zadaha te namirnice intenzivnog mirisa.
Ayurvedsko čišćenje jezika
Za vrijeme spavanja tijelo je zaokupljeno izbacivanjem toksina iz tijela, a jezik je jedan od organa preko kojeg se eliminiraju toksini koji se nalaze u probavnom traktu.
Bijele naslage na jeziku su upravo dio tih toksina koji se manifestiraju u takvom obliku, a ako se jezik svakodnevno nježno struže može se riješiti lošeg zadaha i toksina iz usta.
U Indiji se ayurvedsko čišćenje jezika prakticira već stoljećima, a smatra se da je čišćenje jezika neophodno za održavanje zdravlja usne šupljine i zdravlja zubiju.
Prljavština koja se nakupi na jeziku stvara zadah i sprečava normalno disanje zbog čega je čišćenje jezika potrebno provoditi svaki dan.
Redovitim čišćenjem jezika oslobodit će se bijele naslage, uklonit će se neugodan zadah iz usta, štititi zdravlje usne šupljine, poboljšati osjećaj okusa te zaštititi zdravlje zubi.
Upravo bijeli sloj kojim je prekriven jezik pokazuje da se na njemu nalaze milijuni bakterija, zbog čega se čišćenje jezika najviše preporučuje osobama koje boluju od čestih infekcija nosa, uha i grla.
Čišćenjem jezika će se ukloniti bakterije koje se talože i množe na jeziku te će se na taj način spriječiti daljnje infekcije.
Čišćenjem jezika će se jezik nježno izmasirati i očistiti, a masaža jezika je vrlo važna jer se na jeziku nalazi mnogo akupunkturnih točaka. Uz održavanje čistoće jezika probava će se normalizirati.
Čistači jezika mogu biti napravljeni od srebra, mesinga, zlata, bakra i nehrđajućeg čelika, a nedavno su se na tržištu pojavili i plastični čistači jezika.
Sve što trebate napraviti je isplaziti jezik i hvatajući čistač jezika za oba kraja posegnuti za sami korijen jezika. Jezik je potrebno strugati od nazad prema naprijed 5 puta.
Nakon svakog puta je potrebno s čistača isprati bijelu sluz i nakon što je postupak gotov potrebno je temeljito isprati usta. Svako jutro nakon buđenja je potrebno ponovo očistiti jezik, a kvalitetne čistače jezika možete pronaći u bolje opremljenim prodavaonicama.
Autor: A.Z., Foto: Yuri Arcurs/Shutterstock