Spremanje povrća u octu

domaća zimnica

Izrada zimnice je jednostavna i praktična. Pripremom zimnice zadržat ćete sve vitamine i minerale iz povrća, a možete biti sigurni i da ste je pripremili na potpuno prirodan način, bez štetnih konzervansa. Naime, kupljene staklenke ukisljenog povrća su često prepune konzervansa i raznih pojačivača okusa.

Stoga, najbolje bi bilo kada biste odvojili nešto vremena i truda te pripremili povrće u octu. Najzdraviji način priprema zimnice je taj da se povrće ne izlaže visokim temperaturama i da iskoristite prirodne konzervanse za čuvanje svježine povrća. Možete upotrijebiti ocat, sol ili šećer.

Ocat koji ćete upotrijebiti za spremanje povrća trebao bi biti u omjeru 2:1, odnosno na 2 litre vode 1 litra octa. Dodajte malo šećera i soli prema ukusu. Ako upotrebljavate octenu kiselinu na 1 litru vode dodajte pola decilitra ocetne kiseline i 10 grama soli.

Krastavci u octu

Krastavce dobro operite, ocijedite i obrišite. Zakuhajte vodu i prelijte njome krastavce. Posložite ih na čisti stolnjak. Nakon što su se dobro osušili možete ih složiti u staklenke. Vrlo je važno staklenke dobro oprati i obrisati kako se krastavci kasnije ne bi kvarili. Možete ih začiniti tako da između njih posložite hren, kopar ili lovorov list.

Posebno skuhajte 2 litre vode u koju ste dodali 1 veliku žlicu soli, kocku šećera i malo papra. Kada vode zakuha, dodajte ocat i pustite da se tako ohladi.

Prelijte ovom vodenom mješavinom krastavce i staklenke dobro zatvorite. Stavite ih u smočnicu na hladno i tamno mjesto.

Miješana salata od zelenih rajčica, krastavaca, luka i paprike

Za ovu ukusnu miješanu salatu uzmite kao dozu staklenku od 5 litara. Trebat će vam 5 kilograma povrća, od svake vrste jednaku količinu. Zelene rajčice, paprike i krastavce dobro operite, a paprikama dodatno odrežite peteljke i izvadite sjemenke. Rajčicama uklonite peteljke i očistite luk.

Kada ste pripremili sve vrste povrća, narežite sve osim paprika na tanke kolutiće. Paprike narežite na rezance. Odvojite povrće i zasebno ga posolite. Ostavite ga da tako stoji par sati.

Iscijedite iz njega vodu i položite jedno po jedno u redovima u staklenku. Pripazite da staklenka ne bude do kraju puna. Prelijte povrće vrućom tekućinom koja sadrži 2 litre vode u koju ste dodali 3 velike žlice soli, lovorov list po želji, 2 velike žlice papra u zrnu i 2 velike žlice octene kiseline.

Staklenke odmah zatvorite i prekrijte stolnjakom. Kada se ohlade, možete ih spremiti na hladno i prozračno mjesto.

Salata od paprika babura

Mesnate i zdrave plodove paprika očistite od sjemenka te izrežite na deblje dijelove. Posolite ih i ostavite da tako stoje 2 do 3 sata. Ocijedite ih kako bi se riješili viška tekućine. Složite ih u staklenke i prelijte mješavinom vode i octene kiseline. Staklenke zatvorite i ostavite na suhom i hladnom mjestu.

Pikantne paradajz paprike

Operite i osušite zdrave plodove paradajz paprika. Odrežite im peteljku na poslu i složite ih u velike staklenke. Na vrh staklenke položite 2 prekrižena štapića kako paprike ne bi plivale.

Prelijte ih hladnim octom koji ste pripremili tako da ste količini od 3 litre vode dodali 10 dkg šećera i 1 veliku žlicu soli. Nakon što ste to sve prokuhali i dodali octene kiseline po želji, prelijte preko paprika.

Staklenke dobro zatvorite i stavite ih na hladno i suho mjesto. Ova količina octa dovoljna je za staklenke zapremnine 5 do 6 litara.

Kisele paprike roga

Paprike roga iznimno su ukusne za pripremu zimnice. Ove šiljaste i dugačke paprike dobro operite, osušite i odrežite im peteljke na pola. Izbodite ih iglom na dva do tri mjesta i postavite ih u veće staklenke. Između paprika možete staviti i neke od začina kao što su papar u zrnu ili naribani hren.

Na kraju prelijte paprike vodenom smjesom. Ona neka se sastoji od vodom razrijeđenog octa koji je prokuhan i ohlađen. Staklenke na kraju dobro zatvorite.

Kiseljenje feferona

Feferone možete pripremiti na identičan način kao i paprike roga. Slažite ih u male staklenke širokog grla.

Ajvar od patlidžana i paprika babura  

Kod pripreme ajvara pripazite da koristite zdrave i zrele plodove patlidžana i paprika. Omjer neka vam bude 5 većih patlidžana i 50 paprika babura. Za početak paprike i patlidžane ispecite u pećnici. Još tople, očistite od kože i peteljki, a babure i od sjemenki. Sameljite ih strojem za mljevenje mesa, a zatim ih zakiselite, posolite i po želji dodajte mljeveni češnjak i papar po ukusu.

U posudu stavite 2 do 3 velike žlice ulja i zagrijte ga. Na zagrijano ulje stavite mješavinu patlidžana i paprika babura. Lagano kuhajte uz često miješanje dok se lijepo ne preprže. Ajvar ulijte u čiste i tople staklenke.

Nemojte stavljati ajvar skroz do vrha, ostavite malo praznog prostora. Na vrh, nalijte malo ulja, zatvorite staklenke i ostavite ih na hladnom i suhom mjestu

Vrganji u octu

Za pripremanje kiselih gljiva uzmite zdrave i malo tvrđe vrganje. Dobro ih očistite i operite. Manje ostavite cijele, a veće prepolovite. Kuhajte ih u slanoj vodi oko 10 minuta, a zatim ih procijedite. Usporedno, skuhajte razrijeđeni ocat kojem ste dodali malo soli i nekoliko zrna papra. Po želji dodajte i 2 do 3 klinčića i lovorov list.

Ocijeđene vrganje dodajte vrućem octu i kratko ih prokuhajte. Sve zajedno ohladite i stavite u čiste staklenke. Čuvajte ih na suhom i hladnom mjestu.

Brzi sok od rajčica

Za izradu brzog domaćeg soka od rajčice svježe plodove sameljite strojem za mljevenje mesa i procijedite ih kroz sito kako bi uklonili sve sjemenke i kožice. U procijeđeni sok stavite šećera i soli po želji. Omjer vam može biti da na 10 litara soka dodate 2 velike žlice soli i 4 velike žlice šećera.

Kuhajte sok oko 45 minuta mjereći vrijeme od trenutka kada sok zavri. Vruć sok ulijte u čiste i suhe velike boce. Zatvorite vlažnim poklopcem i boce složite jednu do druge i pokrijte ih. Ostavite ih tako do sljedećeg dana, a nakon toga ih spremite na tamno i suho mjesto.

Salata od paprike, zelene rajčice i graha

Za ovu ukusnu salatu koju ćete dugo moći čuvati, iako sumnjamo da će vam to poći za rukom jer je toliko ukusna da će nestati u trenu. Prije nego što je krenete pripremati, dobro operite i osušite osam staklenki. Od sastojaka trebat će vam dva kilograma rajčica i paprika, jedan kilogram graha, jedna čaša (od jogurta) šećera, ulja i bijelog octa te jedna glavica češnjaka, sjeclani peršin po želji, malo slatkih feferona i pet malih žličica octa.

Skuhahajte grah tako da ostane polovično kuhan, a papriku i rajčice narežite na kockice. Stavite sve kuhati osim graha i kuhajte pola sata.

Nakon toga, dodajte grah i peršin te kuhajte još desetak minuta. Ako vam je smjesa previše gusta, dodajte malo prokuhane vode.

Prije nego što ćete puniti staklenke, sterilizirajte ih u pećnici pa vruće povrće stavljajte u sterilizirane staklenke. Dobro ih zatvorite i ostavite u pećnici na 100 stupnjeva deset minuta.

Recept za turšiju

Turšija je ukiseljena salata od povrća paprike, zelene rajčice, zelja, mrkve, krastavaca i cvjetače. Za pripremu turšije trebat će vam 5 kilograma povrća. Omjer povrća zavisi od vašeg ukusa. Sami odredite kojeg povrća želite više, a kojeg manje u salati. Osim toga trebat će vam četiri litre vode, tri male žličice soli i dvije litre octa.

Smjesu za kiseljenje pripremite tako da vam omjer vode i octa bude 2:1, a nakon toga smjesu posolite. Povrće dobro očistite i operite i prelijte smjesom za kiseljenje koja mora biti hladna.

Kiseli krastavci s koprom

Za pripremu kiselih krastavaca trebat će vam pet kilograma krastavaca (za kiseljenje uvijek birajte one manje), tri litre vode, 1,5 litra 10-postotnog alkoholnog octa, deset dekagrama soli i isto toliko šećera, svježi kopar i papra u zrnu.

Za početak dobro operite krastavce i ostavite ih da se cijede na krpi. Prokuhajte ocat, vodu, sol i šećer. U sterilizirane staklenke dodajte par zrna papra i malo kopra po želji pa složite na gusto krastavce. Sve to prelijte vrućim octom.

Staklenke odmah dobro zatvorite i stavite ih u lonac pun vruće vode kako bi se pasterizirale. Pasterizaciju možete obaviti i tako da ih stavite u pećnicu na 80 stupnjeva oko sat vremena.

Kada ste obavili pasterizaciju, ostavite da se staklenke dobro ohlade pa ih pospremite na tamno i hladno mjesto.

Na isti ovakav način možete pripremati i kiselu papriku i kisele feferone, samo ih je potrebno još popapriti.

Domaći kečap

Kečap vole veliki i mali, a često je nazaobilazn kada jedemo pečene krumpiriće, hot dog, hamburgere, pizzu i ostalo hranu. Kečap volimo komobinirati uz sva slana jela, a često kupujemo upravo onaj gotovi u trgovinama. No, zašto ne biste pripremili svoj domaći kečap po receptu kulinarskog stručnjaka Jamiea Olivera.

Za pripremu domaćeg kečapa trebat će vam pola kilograma rajčica, pola kilograma pelata, luk, komorač, celer, đumbir, maslinovo ulje, dva češnja češnjaka, pola ljute papričice, malo svježeg bosiljka, jedna mala žličica korijandera, malo smeđeg šećera i pola decilitra vinskog octa.

Sve sastojke pripremite tako da ih nasjeckate na male komadiće. Na tavici zagrijte maslinovo ulje i dodajte sve začine (ljutu papričicu, đumbir, češnjak, bosiljak, korijander, sol i papar). Pirjajte sve 15 minuta na laganoj vatri dok se sve ne poveže. zatim dodajte rajčice i jednu i pol šalicu hladne vode. Kuhajte dok ne zavri i dok se tekućina ne reducira. Zatim dodajte još malo svježeg bosiljka i sve izblendajte na najjačoj brzini. Smjesa bi trebala biti sjajna i glatka.

Potom dobivenu smjesu stavite u lonac i kuhajte je s dodanim smeđim šećerom i octom. Kuhajte dok voda ne ispari, odnosno dok umak ne postane poput kečapa iz trgovine.

Kada je kečap gotov, probajte ga pa po potrebi i želji dodajte još začina ako je to potrebno. Nakon toga, kečap pohranite u sterilizirane staklenke. Ovako pripremljeni domaći kečap možete čuvati pola godine.

Kiseljenje cikle

Cikla je bogata željezom i vlaknima pa bi je trebalo što češće konzumirati. Odlična je u svom kiselom izdanju i dosta je popularna, a ovako pripremljenu vole je čak i djeca.

Za kiseljenje cikle bit će vam potrebno pet kilograma cikle, 2,5 litre vode, malo soli i šećera te 800 mililitara alkoholnog octa.

Ciklu nije potrebno guliti već je skuhajte s korom. Nemojte niti rezati repove cikle da sok prilikom kuhanja ne bi iscurio iz nje. Kuhajte je pola sata nakon što voda zavri. Kada je kuhana, prelijte je hladnom vodom i ogulite koru i maknite korijen.

Narežite je na tanko, makslimalno do 3 milimetara debljine pa je prelijte smjesom za kisljenje.

Smjesu za kiseljenje pripremite u omjeru 3:1, što znači da ćete za pet kilograma cikle, staviti 2,5 litre vode i 800 mililitara octa. Dodajte sol i šećer po želji pa kratko prokuhajte. Ciklu složite u staklenke i zalijte smjesom za kiseljenje. Dobro zatvorite i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Napravite kod kuće zimnicu i uživajte u zdravlju namirnica tijekom cijele godine, a posebice u zimskim mjesecima kada ste ograničeni povrćem. Dovoljno je da samo otvorite staklenku i uživate u divnim plodovima svoga truda i rada. A koju staklenku zimnice možete podijeliti i s prijateljima. Bit će to idealan poklon.

Autor: M.L., Foto: Jamie Rogers/Shutterstock