Recite zbogom tamnim mrljama na koži

Lijepo lice

Sunčane naočale, veliki šeširi te različite kreme sa zaštitnim faktorom potrebni su nam da bismo se što uspješnije zaštitili od sunca. Međutim, tijekom ljetnih mjeseci i jakog sunca često se opustimo pa na to zaboravimo. Kao posljedica toga na našoj se koži nakon nekog vremena počnu javljati promjene, a jedna od njih je i hiperpigmentacija.

Hiperpigmentacija ili smeđe mrlje na koži javljaju se uslijed pretjeranog oslobađanja pigmenta na koži, točnije melanina. Melanin je pigment koji našu kožu štiti od sunca i daje joj prirodnu boju. No, hiperpigmentacija i tamne mrlje na koži ne moraju biti isključivo posljedica pretjeranog sunčanja, već se mogu javiti iz više razloga. Uzroci hiperpigmentacije i neujednačenog tena mogu biti genetika, bolest, ozljeda, trudnoća, hormoni, stres ili starenje.

Hiperpigmentacija se manifestira pojavom pigmentacijskih i tamnih mrlja, sitnih i gotovo neprimjetnih pjegica te raznih ožiljaka poput akni ili upaljenih rana. Tamne se mrlje uglavnom javljaju na licu, koje je najizloženije suncu i vanjskim utjecajima, ali osim na licu, pigmentacijske mrlje se mogu pojaviti još i na vratu, ramenima, leđima, rukama i prsima.

Vrste i uzroci hiperpigmentacijskih mrlja

Akne, ožiljci, mrlje, neujednačeni ten i ostale nepravilnosti koje su posljedica pigmentacije estetski su problem koji zabrinjava mnoge žene. Oštećenja kože su sve češća zbog prečestog izlaganja suncu i posjećivanju solarija bez primjerene zaštite. Štetne UV zrake na našoj koži uzrokuju velike i ozbiljne probleme, a osim zbog sunca, solarija i UV zračenja, problemi s pigmentacijom znaju se javiti i kao posljedica starenja, ozljeda, hormonalnog poremećaja ili trudnoće.

Smećkasto crvene ili smeđe mrlje mogu se pojaviti i zbog korištenja kozmetike ili eteričnih ulja koja sadrže fotosenzibilne sastojke, kao i zbog nanošenja parfema na dijelove tijela koji su izloženi suncu.

Staračke pjege

Pigmentacijske mrlje se često javljaju kao posljedica starenja kože, a poznate su i pod nazivom staračke pjege. Staračke pjege nisu karakteristične samo za osobe u starijoj životnoj dobi – mogu se pojaviti već nakon navršene tridesete godine. Smeđe su boje, a najčešće se pojavljuju na nadlanicama, rukama i licu.

Prije same pojave možete spriječiti nastanak staračkih pjega. Dok ste mladi i koža vam je vitalna i elastična, izbjegavajte pretjerano izlaganje štetnim UV zrakama. Slobodni radikali koji stvaraju pjege oslobađaju se i pušenjem ili prekomjernim konzumiranjem alkohola. Hranite se namirnicama bogatim vitaminom C, provitaminom A, selenom i vitaminom E.

U trgovinama se mogu pronaći mnogi pripravci kojima možete usporiti stvaranje staračkih pjega. Ova sredstva sadrže visoku koncentraciju retinola, vitamina C i ostalih kiselina koje se koriste za uklanjanje staračkih pjega. Učinci ovih krema će biti postupno vidljivi, a ovakve preparate je dobro kombinirati s ostalim proizvodima protiv starenja

Staračke pjege koje su se već pojavile moguće je ublažiti kemijskim tretmanima. Ovi tretmani uključuju kemijske pilinge, mikrodermoabrazije ili korištenje lasera. Međutim, ako postoje dublja i tamnija područja hiperpigmentacije, ona će teško biti uklonjena i ovim metodama.

No, metode uklanjanja pjega kemijskim i mehaničkim ljuštenjem su skupe, pa ako želite isprobati nešto povoljnije, donosimo vam nekoliko načina na koje možete ukloniti staračke pjege pripravcima napravljenima kod kuće.

Jedan od jednostavnijih načina je da na staračke pjege dva puta dnevno nakapate malo limunovog soka. Kiselina iz limuna će postupno posvijetliti pjege, a izbjeljivanje se može postići i mješavinom đumbira u prahu, ružinih latica i broćike. Od ovih sastojaka napravite kašicu koju ćete nanijeti na ruke. Ruke nakon toga omotajte krpom i tako držite oko 30 minuta.

Prirodno izbjeljivanje pjega može se postići i korištenjem mješavine meda i jogurta, trljanjem područja mesom od papaje te raznim gelovima od aloa vere.

Trudničke mrlje

Trudničke mrlje nastaju kod žena koje su u drugom stanju, ali se mogu pojaviti i kod žena koje konzumiraju kontracepcijske tablete ili pak hormonsku nadomjesnu terapiju, a mogu biti i posljedica blagog hormonskog poremećaja. Ovakve mrlje su smećkaste boje, imaju nepravilan oblik i pojavljuju se na obrazima, nausnici, čelu ili nosu. Najčešće nastaju kod tamnoputih i mlađih žena.

Kako ukloniti hiperpigmentacijske mrlje ili fleke

Hiperpigmentacija je češća kod osoba tamnije puti i mrlje su kod njih puno vidljivije nego kod osoba svjetlije puti. Ona sama po sebi nije štetna za zdravlje, ali ženama predstavlja veliki estetski problem. Slabije izražene mrlje se mogu ublažiti korištenjem posebnih krema i primjenom pilinga, dok se jače mrlje u potpunosti mogu riješiti jedino uz pomoć tretmana koje provode stručne osobe.

Dermatolog će na temelju fototipa kože, dobi pacijenta te tipu i stanju kože procijeniti koji tretman je najbolji za uklanjanje hiperpigmentacije. Za vrijeme tretmana treba biti oprezan i važno je imati na umu da se nakon njega mogu javiti i popratne neželjene pojave kao što su, primjerice, još jače mrlje.

Najučinkovitija i najkvalitetnija pomoć za trajno uklanjanje hiperpigmentacije jesu laserski tretmani. Njihova svjetlost prodire duboku u kožu, izjednačava njezin ten te uklanja vidljive tragove hiperpigmentacije. Tretman je skup, no učinkovit i ne zahtijeva dug oporavak.

Uklanjanje hiperpigmentacije laserom

Iako su pigmentacijske mrlje najčešće trajan problem, nije ih uvijek nemoguće ukloniti. Kao što smo spomenuli, jako izražene hiperpigmentacijske mrlje moguće je riješiti jedino zahtjevnim i vrlo skupim laserskim zahvatima, dok se one slabije mogu ublažiti upotrebom pilinga i krema koje ubrzavaju rast i razvoj novih stanica kože, a pomažu odumiranju starih. Osim toga, određene kreme i pilinzi mogu na brz i jednostavan način drastično smanjiti vidljivost tamnih mrlja.

Laserski tretmani uspješno uklanjaju većinu problema pigmentacije. No, za to ćete ipak morati izdvojiti veću svotu novca jer je taj postupak dug i vrlo zahtjevan. Laser prodire duboko u kožu te ju ujedno zateže i ujednačava ten. Oporavak uglavnom ne traje dugo, ali postoji velika mogućnost da ostanu tragovi, a ponekad čak i ožiljci od samog zahvata, ovisno o vrsti lasera koji se koristi tijekom izvođenja zahvata.

Upravo zbog toga, kozmetički saloni su sve više počeli primjenjivati novu vrstu lasera koji se koristi pulsirajućom intenzivnom svjetlošću. On prilikom zahvata oslobađa svjetlost jakog intenziteta, no ne ostavlja dubok trag što znači manju vjerojatnost od postoperativnih tragova i ožiljaka. Učinkovit je, a rezultati su estetski i više nego zadovoljavajući.

Prirodna sredstva za posvjetljivanje i uklanjanje hiperpigmentacijskih mrlja

Priroda se mnogo puta pokazala kao najbolji saveznik za lijep izgled kože bez mana, a osim brojnih maski koje djeluju protiv prištića, akni i neugodnog te odbojnog crvenila, tu su i antioksidansi koji će zaštititi kožu kako ne bi došlo do hiperpigmentacije.

Za početak, svojoj koži za općenito bolji izgled možete pomoći tako što ćete se početi hraniti zdravije i u organizam unositi svježe voće i povrće te cjelovite žitarice. Obogatite prehranu namirnicama koje u sebi sadrže vitamin A, E i C. Ima ih u mrkvi, bundevi, agrumima, jajima, mlijeku, špinatu, šparogama, paprici te mnogim drugim namirnicama. Također bi bilo dobro smanjiti unos slatkiša i početi piti puno vode.

Ako želite posvijetliti kožu na prirodan način i tako ukloniti mrlje, potrebno je jednom tjedno napraviti piling kože kako biste uklonili mrtve stanice.

Prirodna sredstva pomoću kojih se mrlje i fleke na licu mogu ublažiti i bez odlaska u kozmetičke salone su sljedeća:

  • Kombinacija lubenice i riže – utisnite žlicu riže u koru lubenice koju ste prethodno izdubili. Zamotajte je plastičnom folijom i ostavite tako preko noći na hladnom mjestu. Sutradan će zrna riže nabubriti zbog soka lubenice. Izvadite rižu iz lubenice i sve dobro izmiješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Nanesite je na fleke i ostavite 20 minuta na koži, a nakon toga isperite toplom vodom.
  • Ananas – ovo egzotično voće također na djelotvoran način pomaže u borbi protiv fleka na koži lica. Iscijedite sok iz ananasa i nanesite ga direktno na lice. Nakon pola sata isperite mlakom vodom.
  • Sok od limuna – ovo je dobro poznati prirodni izbjeljivač tamnih fleka. Uzmite limun i iscijedite ga. Svježe iscijeđenim sokom od limuna namažite smeđe mrlje pomoću blazinica ili štapića za uši. Ostavite da sok odstoji oko 10 minuta pa ga isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte 2 puta na tjedan, nekoliko mjeseci kako bi rezultati bili vidljivi. Već nakon mjesec dana uporabe limunovog soka, fleke bi trebale polako početi nestajati. Pripazite ako imate osjetljivu i suhu kožu lica. U tom slučaju izbjegavajte limunov sok ili ga pomiješajte sa žlicom. Postupak također ponavljajte dva puta na dan.
  • Krumpir – ovo povrće je također dobar saveznik u uklanjanju fleka i mrlja. Skuhajte ga, napravite od njega glatku smjesu i dodajte žlicu meda i malo mlijeka. Sve dobro izmiješajte i onda premažite lice ovom pastom. Ostavite da djeluje 20 minuta, a potom isperite. Krumpir može pomoći i tako da ga odrežete na pola, malo ga smočite i nanesete na mrlje, ostavite da djeluje oko 10 minuta, a onda ga isperete toplom vodom.
  • Kiselo mlijeko – još je jedno od prirodnih sredstava pomoću kojeg možemo ukloniti tamne mrlje. Ako imate kožu sklonu aknama, u kiselo mlijeko možete još dodatno ubaciti i malo iscijeđenog limunovog soka. Ostavite da djeluje pola sata pa isperite.
  • Pasta od sandalovine – od praha sandalovine možete napraviti gustu pastu tako da pomiješate 3 žlice ružine vodice, 1 žlicu praha sandalovine i 1 žlicu glicerina. Umjesto ružine vodice možete koristiti i med ili mlijeko. Dobivenu pastu namažite na mrlje i nakon nekoliko minuta isperite mlakom vodom. Jednom dnevno ponavljajte postupak, sve dok mrlje ne nestanu.
  • Jabučni ocat – pomoći će vratiti izbijeliti kožu ili joj vratiti prirodan izgled. Potrebno ga je razrijediti s jednakom količinom vode, a dobivenu tekućinu nanesite na pigmentacijske mrlje. Postupak ponavljajte jednom dnevno u par dana.
  • Peršin – uzmite malo peršina i narežite ga na manje komadiće pa potopite u litri vode. Ostavite u vodi do jutra i zatim procijedite. S ovom tekućinom se umivajte ujutro i navečer.
  • Sok od čuvarkuće i čaj od bijelog sljeza – osim soka od peršina, učinkovitim se pokazao i sok od čuvarkuće, kao i čaj od bijelog sljeza. Ujutro i navečer možete nanositi dok od čuvarkuće na mrlje ili se umivati čajem od sljeza.
  • Med, bademovo ulje i kakao maslac – prirodni preparati su preparati koji najbolje njeguju kožu i pomažu joj da se što uspješnije oporavi od tretmana protiv hiperpigmentacije. Potiču cirkulaciju, uklanjaju mrtve i oštećene stanice te tako dolazi do stvaranja novog sloja kože.

Prirodni lijekovi i kozmetika su uvijek bolji izbor, jer osim što su zdravi, u potpunosti su sigurni! Svaki od navedenih prirodnih sastojaka će vam sigurno pomoći, samo je potrebno malo strpljenja. Ako hiperpigmentacijske mrlje želite ukloniti na siguran i prirodan način, navedene namirnice su idealne za to. Budite uporni i nakon nekog vremena ćete vidjeti rezultate s kojima ćete biti i više nego zadovoljni!

Pogledajte video za dodatne savjete o uklanjanju fleka i pjega s lica:

Hiperpigmentacija pazuha

Osim na licu i drugim dijelovima tijela koje smo već spomenuli, hiperpigmentacija i tamne mrlje mogu se javiti i na koži ispod pazuha. Ovaj neugodni problem najviše pogađa osobe svijetle puti. Hiperpigmentaciju pazuha ne uzrokuje niti jedno zdravstveno stanje ili kožna bolest, nego je promjena boje posljedica reakcije na vanjske čimbenike

Tamne mrlje ispod pazuha nastaju zbog povišene razine melanina u stanicama kože, čestog brijanja, taloženja mrtvih stanica na tom području, alergije, trenja odjeće bakterijskih infekcija te prekomjerne upotrebe antiperspiranata i dezodoransa.

Za vrijeme trudnoće nastaju hormonalne promjene koje ponekad znaju dovesti do promjene pigmentacije na pazuhu, a ponekad se ta pigmentacija javlja i kod dijabetičara. Pigmentacija u području pazuha se može, ali rjeđe, javiti i zbog uraslih dlačica.

Kako ukloniti tamne mrlje ispod pazuha

Tamne mrlje ispod pazuha se mogu riješiti ili ublažiti prirodnim putem uz pomoć sljedećih sastojaka:

  • Premaz od krumpira – premaz možete napraviti tako što ćete krumpir srednje veličine oguliti i staviti u blender. Meljite ga sve dok se ne pretvori u kašastu smjesu. Dobivenom smjesom premažite područje pazuha, a kad se počne sušiti, isperite. Pozitivnu reakciju kože biste trebali osjetiti već nakon prvog korištenja, a ako se to ne dogodi, ponovite postupak.
  • Dječji puder – dobro ga je nanijeti na iziritirano područje, no ako ga nemate kod kuće, zamijenite ga sodom bikarbonom koja će smanjiti neželjene mirise, znojenje i mogućnost iritacije.
  • Pasta od ružine vodice i sandalovine – nabavite sandalovinu u prahu i dodajte ružinu vodicu u tolikoj količini dok ne dobijete pastu. Pastu nanesite na područje pazuha i pustite da djeluje do 15 minuta pa dobro isperite. To će malo posvijetliti kožu, ali i ublažiti iritacije i neugodne mirise.
  • Maska od jogurta  – u pola decilitra jogurta dodajte prstohvat kurkume i nekoliko kapi limunovog soka. Kad se maska ispod pazuha počne sušiti, isperite je. Vaši pazusi bi trebali biti mekani, svjetliji i hidratizirani.
  • Vitamin E – budete li svakodnevno nanosili vitamin E na područje ispod pazuha to će obnoviti kožu, spriječiti urastanje dlačica i koža će izgledati mlađe.
  • Piling od meda, limuna i šećera – ovaj piling će pomoći smanjiti urastanje dlačica i uklonit će neugodne mirise, kao i pigmentaciju. Potrebno ga je upotrebljavati dva do tri puta tjedno i vaši pazusi će biti mekani, bijeli i bez crvenih upaljenih prištića.
  • Limunov sok – glavni sastojak za uklanjanje tamnih mrlja ispod pazuha. Mrlje možete ukloniti tako da sok od pola limuna utrljate ispod pazuha i nakon toga pričekate 20 minuta pa područje temeljito isperete vodom. Nakon tretmana na kožu nanesite hidratantnu kremu.
  • Ocat i rižino brašno – savršena kombinacija za masnu kožu koja može posvijetliti kožu, ali i umanjiti opekline. Za ovaj prirodni tretman trebate pomiješati 3 žlice octa i 5 žlica rižinog brašna. Gotovu smjesu nanesite na čiste pazuhe, a kada se osuši treba ju temeljito isprati.

Kako bismo spriječili taloženje mrtvih stanica kože najbolje je prilikom svakog tuširanja napraviti piling kože pazuha. Za uklanjanje neželjenih dlačica ispod pazuha najčešće posežemo za britvicom, ali čestim izbrijavanjem koža pazuha poprima tamnu boju. Osim toga, prilikom brijanja dio dlačica ostaje u koži, što također daje tamnu boju pazuhu. Taj problem se najbolje rješava depilacijom neželjenih dlačica voskom.

Prekomjernom upotrebom antiperspiranata i dezodoransa zbog nekih sastojaka koji su u njima prisutni dolazi do narušavanja prirodnog izgleda kože pa je i to jedan od uzroka tamnih mrlja ispod pazuha. Takve antiperspirante i dezodoranse je najbolje prestati koristiti neko vrijeme kako bi se boja kože vratila u normalu.

Njega kože ispod pazuha

Kako biste bili sigurni da neće doći do pojave tamnih ili pigmentacijskih mrlja ispod pazuha važno je redovito se brinuti o koži na tom području i pravilno ju njegovati. Treba biti svjestan kako koža nakon svakog tretmana pretrpi manje oštećenje i zbog toga treba znati kako joj pristupiti nakon čupanja ili brijanja dlačica. Među brojnim preparatima za njegu kože nakon depilacije ili brijanja najviše se izdvaja gel aloe vere koji najbolje umiruje iritacije na koži nastale nakon tretmana.

Ako se umjesto depiliranja dlačica voskom odlučite za brijanje, prije nego krenete prolaziti britvicom po koži pobrinite se da ste da je koža na području ispod pazuha mokra. Uklanjanje dlačica ispod pazuha najbolje je napraviti nakon tuširanja toplom vodom, koja će otvoriti pore i folikul dlake. Nakon toga treba nanijeti gel ili pjenu s kojom će brijanje biti lakše i ugodnije za kožu, bez dodatnih iritacija. Također je važno da britvicom prolazite u smjeru rasta dlačica.

Britvica kojom uklanjate dlačice ispod pazuha trebala bi biti oštra, a nakon dva do tri tjedna korištenja potrebno je zamijeniti britvicu novom kako zbog bakterija koje se nakupljaju na njoj ne bi došlo do pojave upalnih procesa.

Nakon depiliranja je potrebno pričekati između 10 i 30 minuta za nanošenje dezodoransa kako bi se pore stigle zatvoriti i kako bi se smanjila mogućnost nastanka neugodnih crvenih mrlja i sitnih prištića. Birajte blaže dezodoranse koji neće negativno djelovati na kožu.

Ako želite izbjeći crne točkice ispod pazuha, savjetuje se uklanjanje dlačica pomoću voska s kojim ćete se u jednom potezu riješiti i korijena dlake.

Ne zaboravite na i piling kože s kojim ćete se riješiti mrtvih stanica koje se skupljaju na koži pazuha baš kao i na drugim područjima. Piling možete odraditi nježno trljajući kožu na području pazuha, a uz pridržavanje svih navedenih savjeta više ne biste trebali imati problema s tamnim mrljama ispod pazuha.

Foto: -31/Shutterstock