Kako se upotrebljavaju začini

Chilli papričice

Začini i začinsko bilje imaju široku primjenu u kulinarstvu stoga bi bilo dobro naučiti koji ćete začin upotrijebiti prilikom kuhanja kompota, pečenja mesa ili u juhu. Kako bi vaša hrana bila što ukusnija, a vaši ukućani oduševljeni pokušajte eksperimentirati sa začinima, no ne pretjerujte!

Cimet – prstovet mljevenog cimeta dodajte kompotima, ili pripremite umirujući napitak za prehladu: štapić cimeta prelijte vrućom vodom i zasladite s malo meda.

Đumbir – Kinezi su ga upotrebljavali kao lijek još davno u 6. stoljeću prije Krista. Čaj od đumbira možete pripremiti tako da svjež komad đumbirova korijena od l cm naribate u šalicu kipuće vode. Ostavite neka stoji 10 minuta, zatim procijedite, zasladite s malo meda i polako pijuckajte.

Hren – vjeruje se da fito kemikalija koja se u njemu nalazi pomaže u borbi protiv karcinoma te da ima antibakterijsko djelovanje. Malo svježe naribana hrena dobro je umiješati u pire od krumpira, ili pomiješati s jogurtom za ukusan ljutkast umak.

Kardamom – cijele, zdrobljene čahurice toga jaka začina dodajte jelima od riže. Prstovet mljevenih sjemenki kardamoma voćnim kompotima daje egzotičnu aromu.

Kim – sjemenke su blaga okusa koji podsjeća na sjemenke anisa. Pokušajte dodati prstovet kima salati od krumpira ili kupusa. Ili primiješajte žlicu začina smjesi svojih omiljenih domaćih keksa i kruha.

Klinčići – osim što slatkim i slanim jelima daju osebujnu , toplu aromu , klinčići su poznati i po svojim antiseptičkim i analgetičkim svojstvima. Ako vas boli zub, grickajte klinčić, ili dio oko bolnoga zuba natrljajte s nekoliko kapi ulja od klinčića – to će pomoći ublažiti bol.

Komoračeve sjemenke – imaju jak okus koji podsjeća na “ljute” karamele i često se u potrebljavaju u mediteranskim jelima. Nekoliko zdrobljenih sjemenki pečenim jelima i složencima udahnut će slasnu i osebujnu aromu.

Korijandar – sjemenke imaju slatkast, pomalo voćni okus. Dodajte prstovet mljevenih korijandrovih sjemenki mesnim jelima, složencima ili u maku od rajčica. Ili dodajte malo smjesi za kekse i kolače.

Kurkuma – taj član porodice đumbira najvažniji je sastojak karija u prahu. Prstovet mljevene kurkume juhama i jelima od riže daje blago pikantan okus i bogatu žutu boju.

Ljute papričice (feferoni i čili) – pripadaju istoj porodici kao crvena i zelena paprika koje jedemo svježe. Postoje stotine različitih vrsta ljutih papričica, koje se razlikuju po jačini ljutine, od blagih do papreno ljutih. Sadrže vitamine, no rijetko ih pojedemo dovoljno da bi nam pružile korisne količine toga vitamina. Začinite šalšu od rajčica i primiješajte sitno nasjeckanu svježu ljutu papričicu.

Mljevena crvena paprika – okus i ljutina paprike ovise o mješavini i vrsti paprika od kojih se začin pripremate o zemlji iz koje začin dolazi. Mađarska mljevena paprika obično je ljuća od španjolske. Dodajte prstovet začina umaku od rajčica ili dodajte malo domaćoj majonezi za posebnu žestinu.

Muškatni oraščić i sušena kora muškatnog oraščića – muškatni je oraščić sjeme tropskoga zimzelenog drveta i koristi se kao začin , u pravo kao i ovojnica ili kora toga sjemena. Oba začina imaju slatkast i topao okus. Malo svježe naribana muškatnog oraščića dodajte umacima od sira, kompotima ili riži na mlijeku.

Šafran – začin se dobiva od suhih tučaka ljubičasta šafrana. Za l g začina potrebno je 1500 cvjetova, što objašnjava njegovu skupoću. Srećom, dovoljno je tek nekoliko začinskih niti kako bi se aromatizirala i obojila mnoga jela, kao što su rižoto, paella, kolači i keksi.

Zvjezdasti anis – topla aroma sjemenki anisa dobro se slaže sa slatkim i slanim jelima. Obično se upotrebljava u kineskim jelima. Upotrijebite cijeli zvjezdasti anis u tropskoj voćnoj salati, ili malo mljevenog začina pospite po povrću koje namjeravate ispeći.

Foto: Indigo Fish/Shutterstock